Board of Adjustment

Meetings

  • 5:30 pm
  • Generally the 4th Thursday of every month (see schedule)
  • City Hall Auditorium
    1100 Bridges Street
    Morehead City, NC 28557

Agendas & Minutes

Agendas are available prior to the meetings. Minutes are available following approval.

View Most Recent Agendas and Minutes


Joining the Board

To apply to become a member on the Morehead City Board of Adjustment, submit a Citizen Participation Application (PDF) to the City Clerk at 1100 Bridges Street, or by email

Overview

The Board of Adjustment is a quasi-judicial body composed of representatives from Morehead City and its extraterritorial jurisdiction (ETJ) who are given certain powers under and relative to the Unified Development Ordinance (UDO). The primary responsibility of the Board of Adjustment is to review requests for Special-Use permits and Variance petitions as well as to hear various appeals. View a graphic of the Board of Adjustment processes (JPG).

In order for a petition or permit to be granted, four out of five members must vote in favor of the applicant's request.

For more information, contact the Planning and Inspections Department.

Board of Adjustment Members

The Board of Adjustment is a 9-member Board consisting of five In-City members appointed by the City Council and four extraterritorial jurisdiction (ETJ) members appointed by the Carteret County Board of Commissioners. The chairman and vice-chairman are elected annually by the members of the Board of Adjustment.

Bill Stompf

Bill Stompf

Vice-Chairman
Term: August 27, 2019 through
August 27, 2022

Chuck Sewell

Chuck Sewell

Chairman
Term: August 27, 2019 through
August 27, 2022

Gina Sanderson

Gina Sanderson

Term: August 27, 2020 through
August 27, 2023

J. Hunt Brasfield

J. Hunt Brasfield

Term: August 27, 2019 through
August 27, 2022

Judson Walton

Judson Walton

Term: August 27, 2019 through
August 27, 2022

Sarah West

Sarah West

Term: August 27, 2019 through
August 27, 2022

Bobby Schultz

Bobby Schultz

Term: August 27, 2021 through
August 27, 2024

Taylor Ricketts

Taylor Ricketts

Term: August 27, 2020 through
August 27, 2023

Brandon Sutton

Brandon Sutton

Term: August 27, 2019 through
August 27, 2022